Pamatujete na podzim, kdy hrozilo, že letos nebudeme moct tvořit slámovou Pálavu, protože jak sklizeň brzdil déšť, nebylo najednou, kdo by tolik hroznů sesbíral? Nakonec to dobře dopadlo, přijeli nám pomoct dobrovolníci. Nejen oni by měli vědět, že „jejich“ hrozny od té doby prošly velkým vývojem. Na sítech, kde jsme je nechali seschnout, se z nich za pár měsíců staly takové větší rozinky, tak akorát šťavnaté, aby z nich mohl vzniknout další ročník dezertního vína oblíbeného na soutěžích i v restauracích.
Slámové víno neděláme často a neděláme ho ve velkém. První, tvořené pod vlnitou střechou, vzešlo z ročníku 2008. Tehdy to byl ještě Tramín. Další ročníky 2013, 2016 a 2018 už byly z hroznů Pálavy. Má totiž tužší slupku, která odolá dešti a rovnoměrněji prosychá. Meteorologické podmínky a charakter hroznů jsou vůbec asi těmi základními atributy, aby se tohle víno mohlo zrodit.
„My si můžeme naplánovat, že ho v daném roce chceme mít, ale podmínky se proti nám můžou velice rychle spiknout, příroda to leckdy zkomplikuje,“ naznačuje naše Dáša Fialová jeden z problémů, který byl na spadnutí i letos. Déšť málem způsobil, že hrozny shnijí už na keřích. Jiná potíž bývá s jejich množstvím. Protože se slámová Pálava tvoří ze seschlých hroznů, musí jich být poměrově daleko víc než na běžné víno, což se ne každý rok povede.
„Proti tvorbě běžného vína se výlisnost u vysušených hroznů pohybuje mezi 20 a 30 procenty,“ přibližuje Dáša. Hrozny se po sklizni vyrovnají na dřevěná síta, která máme pod vlnitou střechou. Správný čas na jejich lisování je ve chvíli, kdy vypadají jako šťavnatější rozinky sultánky, což se stalo právě tento týden. Teď bude mošt několik měsíců kvasit v tancích.
Na trh by mohla jít slámová Pálava ročníku 2020 těsně před Vánocemi. Ze zkušenosti víme, že si pro ni jezdí hlavně milovníci opravdu sladkých vín (poslední ročník měl skoro 210 gramů zbytkového cukru). Menšina jeho konzumentů se rekrutuje z řad těch, které zaujme malá lahev s potiskem, a chtějí zkusit něco netradičního. Na naši slámovou Pálavu hodně slyší také Asijci a hlavně restauratéři, kteří ji párují v rámci menu s dezerty nebo tučnými sýry. „Právě s nimi totiž slámová Pálava tvoří tu nejzajímavější kombinaci, to je pak úplná exploze chutí v puse,“ pochvaluje si Dáša.
Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.
Navštivte násRegistrujte se a získejte tak nejen 10 % slevu na nákup vín. Pošleme vám jednou měsíčně novinky od nás, upozorníme na mizející lahve, ocenění a nabídneme i šestispřeží - sady vín za přátelštější cenu. A taky se dostanete do neveřejné nabídky vín, kam dáváme novinky před oficiálním zahájením prodeje anebo limitované kousky z našeho archivu.
Více o klubu