Běžně to bývá tak, že jsme to my na Sonberku, kdo posílá ven zásilky, které způsobují spoustu nadšení. Bývají v lahvích a tekuté. Teď ale přišlo pár s nadšením očekáváných zásilek i k nám. Velkých, buclatých a dřevěných. Postupně nám dorazilo hned 11 dubových sudů barikového typu od vyhlášeného francouzského bednářství François Frères, které se používají na výrobu vína s burgundským charakterem.
Víno je tak trochu alchymie. Aby se povedlo, musí se spojit do jedné velké skládačky spousta malých dílků ve správný čas a ve správném poměru. Jednou z důležitých částí procesu jeho zrání je i to, v čem leží. Část sonberských vín má lůžka opravdu luxusní. Odpočívají právě v sudech značky François Frères. V Česku (tedy spíš na Moravě) je používá jen několik málo vinařství a není náhoda, že jsou to třeba ti, se kterými se letos utkáváme o titul Vinařství roku.
Náš sklepmistr Olda Drápal si právě tuto značku vybral už v roce 2005 a od té doby na ni nedá dopustit. Proč? „Protože mi víno z nich pořád chutná nejvíc,“ směje se nejdřív otázce sklepmistr, ale pak to i dovysvětluje. „Jako základ máme tyto sudy už léta a každý rok k nim zkoušíme i nějaké jiná bednářství na porovnání. Právě François Frères z toho ale pořád vycházejí nejlépe. Mimo jiné proto, že jejich sudy jsou opravdu velmi kvalitně zpracované,“ povídá Olda.
Výroba sudů, které pojmou 225 litrů vína, trvá v první řadě dlouho. U těch běžných zraje jejich dřevo 12 až 24 měsíců. Dřevo na tyto francouzské ale čeká 36 měsíců a na sudy z řady Rare dokonce 48 měsíců. „Výrobce nechává dřevo stát normálně venku, ať na něj prší a svítí slunce, aby se vylouhovaly nejhrubší třísloviny a dřevo patřičně vyzrálo,“ popisuje Olda. Mimochodem, sudy z nejdéle zrajícího dřeva nedostane od Francouzů jen tak někdo. Vinaři z různých koutů světa si jednou ročně zadávají poptávku a sám výrobce si v závislosti na síle vztahu s vinařem rozhodne, kolik a jestli vůbec mu nějaké prodají.
Kromě dřeva a jeho vyspělosti dělá charakter výsledného vína také výpaložehnutí, kterým je opatřený vnitřek sudu. Je to s ním podobně jako se steakem. Sklepmistr si může objednat, jaký stupeň poctivý ho chce. Věřte tedy, že sonberské sudy jsou vypálené na medium. Používáme je většinou dva roky po sobě, protože pak už výpal nemá sílu. Navíc aby mohlo mít víno označení „barrique“, může se jeden sud použít maximálně třikrát. „Platí také, že na bílé víno se kupují sudy s menší hustotou letokruhů ve dřevě a na červené s větší hustotou letokruhů ve dřevě,“ doplňuje Olda.
Zrání v dubovém barikovém sudu se netýká každého sonberského vína. Leží v něm Chardonnay používané v cuvée s Rulandským šedým, Sémillon/Sauvignon a hlavně náš Merlot, jediné sonberské červené víno. Ano, právě to, které vyhrálo svoji kategorii na ceněné vinařské konferenci Oenoforum 2018. Že dorazily sudy právě teď, není náhoda. Nalije se do nich totiž Merlot ročníku 2018 z nedávno sklizených hroznů. A ano, znamená to také to, že každým dnem začneme prodávat ročník 2016.
Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.
Navštivte násRegistrujte se a získejte tak nejen 10 % slevu na nákup vín. Pošleme vám jednou měsíčně novinky od nás, upozorníme na mizející lahve, ocenění a nabídneme i šestispřeží - sady vín za přátelštější cenu. A taky se dostanete do neveřejné nabídky vín, kam dáváme novinky před oficiálním zahájením prodeje anebo limitované kousky z našeho archivu.
Více o klubu